Ponad 6 mln internautów na serwisach randkowych; blisko dwóch mężczyzn na jedną kobietę
Tak w styczniu 2023 roku prezentowała się grupa polskich internautów korzystających z usług randkowych według badania Mediapanel. Analitycy PBI i Gemius sprawdzili, które z popularnych serwisów cieszyły się większym zainteresowaniem użytkowników i jak to zainteresowanie kształtowało się w zależności od płci i wieku odbiorców.
W styczniu 2023 z usług randkowych (serwisów i aplikacji) skorzystał co piąty internauta (6,1 mln użytkowników), który spędził w nich średnio 1 godzinę 28 minut. Na jedną użytkowniczkę serwisów randkowych (2,2 mln kobiet) przypadało niemal dwóch użytkowników (3,9 mln mężczyzn).
Randkowaniem w sieci mało zainteresowana była grupa najmłodszych użytkowników internetu. Osoby w wieku 15-20 lat są niedoreprezentowane w serwisach i aplikacjach randkowych, co pokazują wartości Affinity Index znacząco poniżej 100. Zainteresowanie randkami w sieci było większe wśród osób pomiędzy 20. a 50. rokiem życia, jednak można tutaj zauważyć duże różnice związane z płcią. Usługami randkowymi dużo rzadziej interesowały się kobiety we wszystkich grupach wiekowych – w ich przypadku wartości Affinity Index nie przekraczały 100. Najwięcej czasu w tych serwisach spędzały kobiety w wieku 21-35 lat, najmniej – w wieku 36-50 lat.
W przypadku mężczyzn zainteresowanie serwisami randkowymi jest dużo wyższe. Najczęściej z serwisów randkowych korzystali panowie pomiędzy 20. a 50. rokiem rokiem życia. Mężczyźni w wieku 51-75 lat odwiedzali serwisy randkowe rzadziej, jednak ich zainteresowanie było nadal wysokie – Affinity Index wciąż przekraczał 100. Z kolei grupa wiekowa 36-50 lat poświęcała na usługi randkowe najwięcej czasu.
Preferencje obydwu płci różniły się także, jeśli chodzi o trzy najpopularniejsze aplikacje i serwisy o charakterze randkowym. Top 3 usługi odwiedzane przez mężczyzn w styczniu to Onet Sympatia, Erodate.pl oraz aplikacja Tinder. W przypadku kobiet na pierwszym miejscu również znalazła się Onet Sympatia, natomiast na kolejnych – aplikacje Tinder i Badoo.
W przypadku mężczyzn w różnym wieku widoczne były różnice w preferowaniu konkretnych typów usług. Mężczyźni z grupy wiekowej 21-30 chętniej sięgali po aplikacje randkowe, natomiast ci z grupy wiekowej 51-75 korzystali z serwisów (nawet jeśli dana usługa była też dostępna jako aplikacja – przypadek Badoo). Takiej różnicy nie widać w przypadku analogicznej grupy internautek – kobiety z grupy 51-75 lat nadal chętniej korzystają z aplikacji Badoo niż z serwisu Badoo.